Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego - powiedziała minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie konferencji prasowej inaugurującej Rok Szkoły Zawodowców.
Szkoły zawodowe nie powinny być postrzegane jako szkoły drugiego wyboru.

Będzie to możliwe tylko wtedy gdy, zapewnią solidne wykształcenie i jednocześnie wyuczą zawodu. Każdy uczeń czy rodzic, który będzie wiedział, że szkoła daje wykształcenie na poziomie umożliwiającym pójście na studia a z drugiej strony daje zawód i pracę, taką szkołę wybierze.

Jeżeli chcemy mówić o nowoczesnym szkolnictwie zawodowym, musimy doprowadzić do sytuacji, w której technika będą dawały dwa w jednym: wykształcenie ogólne na wysokim poziomie i zawód – dodała pani mister.

W związku z tą decyzją zaplanowano szereg konkretnych działań usprawniających szkolnictwo zawodowe, które podejmowane będę nie tylko w tym roku szkolnym, ale i później, m.in. dopasowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy, podniesienie atrakcyjności oraz poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego.

Nasza szkoła realizuje takie zadania już od wielu lat. Proponowana oferta kształcenia odpowiada na potrzeby rynku pracy. Zajęcia praktyczne w zawodach gastronomicznych prowadzone są w nowoczesnych pracowniach żywienia, które na bieżąco doposażamy w nowe akcesoria. Uczniowie nabywają lub pogłębiają swoje umiejętności nie tylko w zakresie gotowania, ale także obsługi konsumenta i dekorowania stołu. Podczas dodatkowych, bezpłatnych kursów uczą się carvingu (rzeźbienie w warzywach i owocach) oraz poznają tajniki zawodu barman-kelner.
Praktyki zawodowe realizowane są w wybieranych przez uczniów placówkach (nawet zagranicznych), a wszystkie potrzebne formalności w tym zakresie załatwia szkoła.
Zajęcia praktyczne dla uczniów kierunków rolniczych prowadzone są w warsztatach szkolnego gospodarstwa. Odremontowana baza dydaktyczna jest wyposażona w nowe maszyny i urządzenia. Z nowoczesnej chlewni korzysta stado hodowlane rasy puławskiej objęte programem ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich. Uczniowie mają możliwość bezpłatnego zdobycia prawa jazdy kategorii B i T. Mogą też uzyskać dodatkowe uprawnienia na kursie kombajnisty czy chemizacyjnym.

O jakości naszego kształcenia zawodowego świadczą wyniki rankingu ogłaszanego corocznie przez miesięcznik „Perspektywy” .

W kategorii „technika – egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe” w ubiegłym roku szkolnym zajęliśmy 90 miejsce (wśród kilkuset techników w Polsce) i 3 miejsce wśród ponad 40 szkół prowadzonych przez MRiRW.

W tej samej kategorii rozpatrywanej w skali województwa mazowieckiego zajęliśmy 47 miejsce w stawce ogólnej i 1 wśród szkół ministerialnych. Nasi uczniowie z sukcesami biorą też udział w konkursach zawodowych, m.in. Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, Olimpiadzie Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii czy Olimpiadzie Młodych Producentów Rolnych.
Nie zapominamy również o jakości kształcenia ogólnego. Nowoczesne pracownie, wachlarz zajęć dodatkowych oraz dobrze przygotowana kadra (większość posiada uprawnienia egzaminatora CKE) gwarantują odpowiednie przygotowanie do egzaminu maturalnego.

Rok szkoły zawodowców jest okazją do podkreślenia naszych atutów i wskazówką do wyboru dalszej drogi edukacyjnej – z metą w Studzieńcu.