W dniach 19-21 września br. wolontariuszki ze SKW „Jagodzianki” uczestniczyły w wycieczce szkolnej do ZSCKR w Głubczycach. Szkoła ta leży u podnóża Gór Opawskich, bardzo blisko granicy z Republiką Czeską.

Trzydniowy wyjazd był okazją do zobaczenia wielu atrakcji turystycznych. Pierwszego dnia zwiedzono klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie, bazylikę oraz pomnik Powstańców Śląskich w Górze św. Anny. Po zakwaterowaniu w szkolnym internacie grupa pod opieką nauczycieli z Głubczyc zwiedzała miasto, które swą historią sięga aż XIII w. Uwagę przykuwał zwłaszcza piękny klasztor o. franciszkanów oraz  Stare Miasto, z rynkiem o unikatowym w Europie kształcie ćwierci koła  i pięknie odnowionym ratuszem.
Kolejny dzień to czas wędrówki po Górach Opawskich i Republice Czeskiej. Na najwyższym szczycie gór – Biskupiej Kopie – stoi wieża widokowa, z której przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry. Wędrówka górskim szlakiem zakończyła się w czeskim mieście Zlate Hory.
Kolejnym przystankiem była świątynia Maria Hilf, położona na zboczu góry, ujmująca swoją skromnością i duchową atmosferą. W tym miejscu co roku spotykają się przedstawiciele różnych religii na tzw. Pielgrzymce Narodów. Podróż po Czechach zakończono w mieście Krnov, w którym na uwagę zasługiwała zabytkowa, oryginalna zabudowa sięgająca XV w. oraz odrestaurowany ratusz.
Trzeci dzień wycieczki to droga powrotna, ale również pełna wrażeń. Na początek – zwiedzanie zamku w Mosznie – pięknej budowli z bardzo ciekawą historią. Potem ostatni przystanek – Opole – miasto z wieloma atrakcjami,
z których nie przegapiliśmy Starego Miasta, tzw. Wenecji opolskiej i amfiteatru, w którym odbywają się festiwale polskiej piosenki.
Dzięki uprzejmości dyrekcji ZSCKR w Głubczycach ten trzydniowy pobyt upłynął nam bardzo ciekawie i intensywnie . Zostaliśmy zaproszeni na zwiedzanie szkoły, a noclegi i wyżywienie zapewnił nam szkolny internat.

Wycieczka do Głubczyc została zorganizowana z inicjatywy nauczycieli obydwu szkół. Była pierwszą, ale mamy nadzieję nie ostatnią wycieczką w ramach odwiedzin placówek prowadzonych przez MRiRW, bo przecież wokół każdej z nich znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które warto pokazać uczniom. Dwie szkoły przetarły już szlaki tej inicjatywy i liczymy na kolejne, które się do niej przyłączą.