10 września 2021 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu odbyła się Centralna Inauguracja Roku Szkolnego 2021/2022 szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na uroczystość przybyli dyrektorzy 58 placówek oświatowych z całej Polski, podlegających ministerstwu rolnictwa wraz z pocztami sztandarowymi. Wśród zaproszonych gości byli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, poseł na sejm RP Waldemar Olejniczak, dyrektor departamentu oświaty i polityki społecznej w MRiRW Robert Jakubik, dyrektor Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie Ryszard Winter, starosta sierpecki Andrzej Cześnik, przedstawiciele władz miejskich i gminnych, dyrektorzy placówek oświatowych z powiatu sierpeckiego, przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele firm rolniczych oraz uczniowie. Mszę świętą koncelebrowaną w intencji uczniów i nauczycieli odprawił dziekan dekanatu sierpeckiego ks. Józef Łozecki. Uroczystość uświetniły występy Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Sierpc, Ludowego Zespołu Artystycznego „Kasztelanka”, zespołu "Leonki" oraz młodzieży z ZSCKR w Studzieńcu.

Dyrektor ZSCKR w Studzieńcu, pani Elżbieta Butajło w swoim przemówieniu podkreśliła, że o renomie szkoły najlepiej świadczy to, że edukację w niej kończą kolejne pokolenia tej samej rodziny – dziadków, rodziców, dzieci. Dzięki temu staje się ona integralną częścią społeczności wiejskich, kultywuje tradycje poprzednich pokoleń, uczy szacunku dla ziemi, pracy i drugiego człowieka. Wszyscy stanowią rodzinę, w której nauczyciel, uczeń i rodzic to partnerzy dążący do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest przyszłość młodego pokolenia. Zwróciła również uwagę na to, że dzięki wsparciu ministerstwa, lokalnego środowiska i  rodziców  placówka może rozwijać się, zmieniać i zapewniać swoim uczniom edukację na najwyższym poziomie.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pan Grzegorz Puda u progu nowego roku szkolnego  życzył uczniom, aby swoje szkoły polubili i cenili:

„ Zachęcam do zgłębiania wiedzy, rozwijania nowych umiejętności, które z pewnością przyczynią się do pożądanych przez Was wyników na egzaminach, a w przyszłości pomogą z odwagą wkroczyć w dorosłe życie, nauczą wytrwałości w pracy, odpowiedzialności za sprawy kraju i staną się inspiracją do poszukiwania swojego miejsca w życiu”.

Centralna Inauguracja Roku Szkolnego to uroczystość ważna dla szkół ministerialnych.  Pozwala nie tylko na spotkanie przedstawicieli wszystkich placówek u progu nowego roku szkolnego, ale pokazuje też, że stanowią one jedną wielką rodzinę, mają te same cele i coraz prężniej rozwijają się pod skrzydłami MRiRW.

Szkolna fotorelacja z imprezy pod linkiem: